airsoftbacau

Va rugam sa va logati!!
airsoftbacau

Va rugam sa va logati!!
airsoftbacau
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Airsoft Bacau
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Scenariu "Fucked-up"

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Le Vieux
Strike Team
Le Vieux


Mesaje : 105
Data de inscriere : 01/09/2010
Localizare : Bacau

Scenariu "Fucked-up" Empty
MesajSubiect: Scenariu "Fucked-up"   Scenariu "Fucked-up" Icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:49 am

Operation “FUCKED-UP”
No. de echipe:2
Alti participanti: 2 oameni (actiune individuala)
No. de oameni in fiecare echipa:4-7
Replici:AEG ,pistol,etc
Locatie:Robinetzi

Scenariu

O echipa a NATO a fost capturata de rebeli.Echipa este tinuta intr’un hangar dezafectat,pazita de 2 sau 3 rebeli.Membrii echipei sunt legati de maini si picioare,iar armele lor (plus armele celor doi) sunt la vreo 50 metri de locul unde sunt legati.Armele sunt pazite de unul din rebeli.Rebelii sunt inarmati cu orice (astia nu au pretentii).La vreo 100 metri de hangar,se afla cazarma rebelilor,unde acum se afla vreo 4-5-6-7 soldati de ai lor,in repaus.Nu se asteapta la surprize.Rebelii au si o statie,cu care tin legatura (la anumite interval) cu cazarma.Cazarma are o singura santinela care face perimetrul (de jur imprejur),restul oamenilor sunt inauntru.
Echipa NATO va trebui sa cucereasca cazarma,pentru ca numai asa pot folosi radio-ul de acolo,si sa cheme elicopterul pentru a fi extrasi.

De la locul capturarii si pina in hangar,rebelii au fost urmariti de doi membri ai echipei NATO,care au scapat de capturare.Rebelii stiu de acestia doi,insa nu ii cred in stare de nimic:sunt doar doi,speriati probabil,nemancati,nu cunosc locurile,etc.Ca sa fie si mai rea situatia,nu au decat doua pistoale cu 15 cartuse fiecare si un cutit.
Acestia doi tin sub observatie locul unde sunt legati colegii lor.Rebelii de paza nu stau intr’un singur loc,se misca incoace si incolo,incearca sa obtina informatii de la captive,maninca,curate armele,etc.Nu se simt amenintati.

Cei doi au un plan:sa ii ia prin surpriza pe paznici,sa ii incapaciteze (omoare,etc),sa elibereze echipa,sa recupereze armele si sa ia cu asalt cazarma unde restul rebelilor se odihnesc.Partea proasta a planului:neavand decat pistoale,trebuie sa se apropie cat mai mult de paznici,pentru ca tinta sa fie atinsa si nu ratata din cauza distantei.Vor trebui sa calculeze fiecare miscare si sa nu dea nimic de banuit,pentru ca rebelii paznici au ordin sa execute prizonierii daca cineva incearca sa ii elibereze.
Pentru a face jocul mai captivant,executia prizonierilor se va face prin “knife kill”,si nu prin impuscare.Asta pentru a oferi si cea din ultima sansa ca vreunul din cei doi atacatori sa ii lichideze pe paznici in ultima clipa.

Paznicul de la arme va trebui lichidat in acelasi timp cu ceilalti,alfel poate distruge armele,pentru a le face inutilizabile.Armele vor fi rezemate de perete.Paznicul va trebui sa mearga la arme,sa scoata magurile si sa le descarce de bile,si apoi sa puna magul la loc.Odata ce a terminat cu o arma,arma respective devine inutilizabila.(echipa captiva va pune 3-4 bile in maguri inainte de a incepe jocul).Daca sunt eliberati,ostatecii vor trebui sa isi incarce magurile si sa asigure perimetrul.

Regula este ca cei trei paznici se vor misca in mod continuu,nu vor fi statici mai mult de 20-30 secunde.

Dupa ce echipa este eliberata,cazarma cheama paznicii prin statie (conform intelegerii de contact periodic – la fiecare 10 minute).Paznicii nu au cum sa raspunda,si tacerea lor pune in alarma cazarma.Echipa NATO va fi asteptata.
Evident,daca cei doi salvatori vor fi ucisi,echipa NATO pierde jocul si va fi executata (de cealalta echipa,cu pistoale,de la o distanta safe).
Sus In jos
http://airsoftbacau.blogspot.com/
ovidiu
Strike Team
ovidiu


Mesaje : 209
Data de inscriere : 21/11/2009
Varsta : 41
Localizare : BACAU

Scenariu "Fucked-up" Empty
MesajSubiect: Re: Scenariu "Fucked-up"   Scenariu "Fucked-up" Icon_minitimeLun Aug 15, 2011 10:25 pm

e fain scenariu dar mi se pare un pic cam complicat
era mai simplu cu cei 2 nato care sunt luati prizonieri si cei lalti care trebuie sa ii recupereze

3 oameni ii pazesc iar restul asteapta undeva la 50 sau 100 de metri un semnal de alarma, daca paznicii sunt omorati prin surprindere, ostaticii pot sa isi ia armele si sa aisa la joc
mai simplu
la noi la bacau am observat ca un scenariu prea complicat este foarte greu de aplicat

asa ca trebuie cat mai simplu

dar bravo pentru initiativa iulian imi place de tine ca ai ideii dar pacat ca nu putem sa le aplicam la joc
Sus In jos
Le Vieux
Strike Team
Le Vieux


Mesaje : 105
Data de inscriere : 01/09/2010
Localizare : Bacau

Scenariu "Fucked-up" Empty
MesajSubiect: Re: Scenariu "Fucked-up"   Scenariu "Fucked-up" Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 8:22 pm

Ma,da' ala cu bomba nu era complicat?Da' altele de care tot auzim noi nu era complicate?

Mi'as dori macar odata sa jucam si noi un scenariu,unde sa ne punem la incercare si rabdarea si creierul,pe linga steaguri si atacat prin hale ca nebunii.Hai sa incercam odata sa vedem cum putem juca un joc de asta.Unul.E adevarat,noi la Bacau (si altii prin alte parti) considera ca scenariile complicate sunt grele,dar la fel e si matematica,oameni buni!E greu ca trebuie ca echipa sa se miste ca un ceasornic,nu?E greu ca "iepurasii" nu pot decola in zari albastre cand li se scoala lor,nu?Sau e greu pentru ca trebuie sa iti folosesti si inventivitatea/imaginatia/rabdarea?Habar nu am de ce e greu,dar ai dreptate aici:E GREU! Mad

La Bacau avem baieti super inteligenti si care nu se sperie de greu.Hai sa vedem cum e si un scenariu in care tragi poate 4 bile,dar sa iti testezi rabdarea si ingenuitatea pe teren.Nu zic...sunt bune si skirmishurile noastre de duminica.

Daca transformam scenariul asta in "doi Nato trebuie eliberati",avem un fel de "pilot" in izmene.Poate il modificam in alt fel,daca tot il modificam.

Zic si io...
Sus In jos
http://airsoftbacau.blogspot.com/
george
Strike Team
george


Mesaje : 209
Data de inscriere : 21/11/2009
Varsta : 46
Localizare : bacau

Scenariu "Fucked-up" Empty
MesajSubiect: Re: Scenariu "Fucked-up"   Scenariu "Fucked-up" Icon_minitimeMier Aug 17, 2011 11:01 pm

Le Vieux a scris:
Ma,da' ala cu bomba nu era complicat?Da' altele de care tot auzim noi nu era complicate?

Mi'as dori macar odata sa jucam si noi un scenariu,unde sa ne punem la incercare si rabdarea si creierul,pe linga steaguri si atacat prin hale ca nebunii.Hai sa incercam odata sa vedem cum putem juca un joc de asta.Unul.E adevarat,noi la Bacau (si altii prin alte parti) considera ca scenariile complicate sunt grele,dar la fel e si matematica,oameni buni!E greu ca trebuie ca echipa sa se miste ca un ceasornic,nu?E greu ca "iepurasii" nu pot decola in zari albastre cand li se scoala lor,nu?Sau e greu pentru ca trebuie sa iti folosesti si inventivitatea/imaginatia/rabdarea?Habar nu am de ce e greu,dar ai dreptate aici:E GREU! Mad

La Bacau avem baieti super inteligenti si care nu se sperie de greu.Hai sa vedem cum e si un scenariu in care tragi poate 4 bile,dar sa iti testezi rabdarea si ingenuitatea pe teren.Nu zic...sunt bune si skirmishurile noastre de duminica.

Daca transformam scenariul asta in "doi Nato trebuie eliberati",avem un fel de "pilot" in izmene.Poate il modificam in alt fel,daca tot il modificam.

Zic si io...

iulius mare dreptate ai. sincer si eu as vrea ceva mai complex, unde sa gandim si o strategie, si o diversiune......orice nu sa ne fugarim continuu.
dar din pacate lumea cere fuga si macel.
eu sutin ca si in trecut scenariile.
Sus In jos
zombie
Mistretii atomici
zombie


Mesaje : 822
Data de inscriere : 20/11/2009
Varsta : 44
Localizare : bacau

Scenariu "Fucked-up" Empty
MesajSubiect: Re: Scenariu "Fucked-up"   Scenariu "Fucked-up" Icon_minitimeJoi Aug 18, 2011 7:39 am

ok.. dar in 3-4 oameni cate strategii poti sa gandesti? sau cat larp se poate face? la prima intalnire cu adversarul, se termina jocul..
Sus In jos
Le Vieux
Strike Team
Le Vieux


Mesaje : 105
Data de inscriere : 01/09/2010
Localizare : Bacau

Scenariu "Fucked-up" Empty
MesajSubiect: Re: Scenariu "Fucked-up"   Scenariu "Fucked-up" Icon_minitimeJoi Aug 18, 2011 8:26 am

Raison!Dar putem spera la mai multi candva,zic io...si atunci e handy un scenariu -doua... laughing
Sus In jos
http://airsoftbacau.blogspot.com/
Continut sponsorizat





Scenariu "Fucked-up" Empty
MesajSubiect: Re: Scenariu "Fucked-up"   Scenariu "Fucked-up" Icon_minitime

Sus In jos
 
Scenariu "Fucked-up"
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Echipa infinita: un scenariu pentru squad-training

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
airsoftbacau :: Jocuri de Airsoft :: Scenarii de joc-
Mergi direct la: